Powstanie Warszawskie-nadanie Krzyża Żelaznego II klasy

Moderator: VEB

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VEB
Moderator
Moderator
Kapral
Kapral
Posty: 121
Rejestracja: 26 lip 2022, 15:42
Podziękowania: 3

Powstanie Warszawskie-nadanie Krzyża Żelaznego II klasy

Post autor: VEB »

Zbliża się kolejna rocznica Powstania. Dziś przez wielu zwanego "kontrowersyjnym". Bez względu jednak na historyczno-polityczną ocenę każdy uczciwy człowiek wie, która strona była "dobra", a która "zła".

Poniżej chciałbym przedstawić pamiątki po jednym z tych ze "złej" strony. Jest to komplet dokumentów do odznaczeń oraz wyrwana strona z Soldbuchu niemieckiego żołnierza z 25. Dywizji Pancernej, który brał udział w pacyfikacji Warszawy latem 1944 roku.

Krzyż Żelazny otrzymał za udział w walkach na warszawskim Marymoncie, o czym świadczy wpis na stronie Soldbuchu (Mary-Mont). Warto pamiętać, że w dniach wyszczególnionych na wyrwanej kartce, żołnierze tej dywizji, wsparci wschodnimi kolaborantami i żołnierzami SS, dokonali masakry cywilnej ludności Marymontu. Czy ów "kawaler Krzyża Żelaznego" otrzymał go za takie "bojowe zasługi"? Doprawdy nie wiem i nie dywaguję. Przedstawiam ów zbiorek, jako pamiątkę historii...
Zawartość dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników forum.
Awatar użytkownika
Kleinepanzerfaust
Starszy Szeregowy
Starszy Szeregowy
Posty: 52
Rejestracja: 27 lip 2022, 13:51
Podziękowania: 0

Re: Powstanie Warszawskie-nadanie Krzyża Żelaznego II klasy

Post autor: Kleinepanzerfaust »

Dzień dobry
To ja z drugiej strony barykady. Znalazłem to przypadkiem. Tylko że to powojenne współczesne nadanie dla powstańca
https://www.olx.pl/d/oferta/dokumenty-nadania-stopni-wojskowych-dla-powstanca-CID767-IDP9XLE.html#c937e98ed5
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
VEB
Moderator
Moderator
Kapral
Kapral
Posty: 121
Rejestracja: 26 lip 2022, 15:42
Podziękowania: 3

Re: Powstanie Warszawskie-nadanie Krzyża Żelaznego II klasy

Post autor: VEB »

Dziękuję, Maćku, uprzejmie. Ale moje to małe miki w porównaniu z Twoimi "hiszpańskimi" cymesami. Pomyśl nad ich pokazaniem, bo to zbiorek na co najmniej skalę europejską.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadania i dokumenty”